top of page

Sortiment směsí

 

Ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně jsme pro vás připravili 9 letničkových směsí. Je v nich zastoupena řada letniček s rozdílnou dobou a délkou kvetení, s kontrastními tvary květů či květenství, čímž je zaručena proměnlivost a vysoká atraktivita směsí v průběhu celé vegetační sezóny.

Plzenska kvetnice
Plzeňská květnice

Směs Plzeňská květnice je pestrobarevná, výrazně v ní působí teplé odstíny oranžové a žluté barvy, s netradiční příměsí růžové a fialové. Vše je navíc projasněno bílou barvou. Důraz byl při skladbě směsi kladen na vytvoření nízkého a kompaktního porostu, dosahujícího výšky pouze 30 - 40 cm. Právě tato atraktivní barevnost nejvíce oslovila občany Plzně, kteří ji v roce 2015 zvolili jako vítěznou experimentální letničkovou směs. Na památku Plzně – Evropského hlavního města kultury pro rok 2015 nese zrovna tato směs jméno Plzeňská květnice.

Směs je sestavena z 15 druhů
a odrůd letniček.

Hlavní zastoupené druhy: Lobularia maritima, Eschscholtzia californica, Linaria marocana, Sanvitalia procumbens, Tagetes patula, Chrysanthemum paludosum...

Nejprodávanější
Economy letničková směs
Economy

Cílem autorů směsi bylo vytvořit směs, která by byla atraktivní, a na druhou stranu i cenově velice přijatelná. Díky tomu ji bude možné vyset na větších plochách, ale například i na rumištích. Ve směsi jsou zastoupené druhy, které velice spolehlivě vyklíčí a snáší i horší pěstební podmínky.

 

Celkem je tvořena z 13 druhů a odrůd letniček. Zastoupené jsou především: Nigella damascena, Calendula officinalis, Centaurea cyanus a Zinnia elegans.

Jedlá směs
Jedlá

 

Jedlá směs v sobě spojuje současné trendy - letničkové záhony zakládané formou přímého výsevu a jedlé květy, které lze použít na přízdobu pokrmů, ale i k přípravě chutných limonád, čajů a pokrmů.

 

Ve směsi je zastoupeno 19 druhů a odrůd letniček a bylinek. Vedle letniček okrasných květem jako je měsíček (Calendula), mák (Papaver) nebo afrikán (Tagetes), které jsou častou složkou letničkových směsí jsou zastoupeny i méně používané druhy jako brutnák lékařský (Borago officinalis). Dominantou směsi je slunečnice.

 

Strakonická louka, letničková směs
Strakonická louka®

 

Strakonická louka vychází z bohatosti a variability tvarů květů a jejich barev. Převažují v ní letničky s jemnými, drobnými květy (Centaurea, Clarkia, Gypsophila, Linum a jiné) široké škály barev. Ty navozují pocit lehké, vzdušné, rozkvetlé louky. Díky své lehkosti a pestré barevnosti působí velice živě a hravě.

Směs je sestavena z 15 druh
ů a odrůd letniček s rozdílnou dobou a délkou kvetení, čímž je zaručena její proměnlivost a vysoká atraktivita v průběhu celé vegetační sezóny. Vytváří kompaktní porost, dle konkrétních podmínek stanoviště vysoký 50-70 cm.

Hlavní zastoupené druhy: Centaurea cyanus, Linum grandiflorum, Escholtzia californica, Cosmos bipinnatus, Clarkia unguiculata, Calendula officinalis,…

Nejprodávanější
Lednická radost, letničková směs
Lednická radost®

 

Barevnost směsi vychází z principu „tón v tónu“. Základním tónem je fialovorůžová barva, která se ve směsi objevuje v různých stupních sytosti a v nejsvětlejším tónu přechází až do bílé. Jako akcent je použita barva oranžová (Zinnia), která s růžovofialovými tóny vytváří netradiční, ale velmi zajímavou a neokoukanou barevnou kombinaci.

 

Směs je sestavena z 15 druhů a odrůd letniček. Převažují letničky s těžšími plnými květy, které v pozorovateli vyvolávají pocit bohatosti, plnosti a spolu s výraznými aktivními barvami také pocit radosti. Směs začíná nakvétat na konci 6. týdne od výsevu a velmi spolehlivě kvete až do zámrazu. Směs vytváří kompaktní porost, dle konkrétních podmínek stanoviště vysoký 60-80 cm.

 

Hlavní zastoupené druhy: Zinnia elegans, Cosmos bipinnatus, Clarkia unguiculata, Mathiola bicornis, Nicotiana,

Nejprodávanější
Ohnivý paprsek, letničková směs
Ohnivý paprsek®

 

Směs vychází z principu barevné harmonie založené na
malém kontrastu barev ležících mezi dvěma primárními – červenou a žlutou. Ty v teorii barev náleží do skupiny nejteplejších, navozujících pocit tepla, energie, dynamiky. Přítomnost laskavce (Amaranthus L.) svým tvarem a barvou květenství toto symbolické působení v našem podvědomí ještě více zesiluje. Směs vytváří kompaktní porost, dle konkrétních podmínek stanoviště vysoký 60-80 cm.

 

Ohnivý paprsek je sestaven ze 13 druhů a odrůd letniček s rozdílnou dobou a délkou kvetení, s kontrastními tvary květů či květenství, čímž je zaručena proměnlivost a vysoká atraktivita směsi v průběhu celé vegetační sezóny.

Hlavní zastoupené druhy: Amaranthus caudatus, Coreopsis tinctoria, Sanvitalia procumbens, Calendula officinalis, Zinnia haageana, Zinnia elegans, …

Červánková, letničková směs
Červánková

Červánková navozuje pocit teplých letních večerů, kdy se obloha zbarvuje do růžovo-oranžových tónů. Směs má výraznou barevnost, dominantní oranžová a žlutá barva jsou doplněny jemnými odstíny lososové a bílé. Směs působí něžně a rozjasňuje své okolí. Výška směsi je 50-70 cm, dle podmínek stanoviště.

 

Celkem je tvořena z 16 druhů a odrůd letniček. Zastoupené jsou především: Eschscholtzia californica, Gypsophila elegans, Zinnia elegans, Cladanthus arabicus, Clarkia unguiculata, Godetia grandiflora, Cosmos bipinnatus a další.

Trikolóra
Trikolóra

Směs je sestavena z barev červené, modré a bílé nesoucí až symbolický národní nádech. Její barevnost ji předurčuje nejen do parků, parkově upravených ploch či do blízkosti komunikací, ale díky symbolickému nádechu může být i podkreslením okolí obecních úřadů, radnic nebo pomníků. Její působení je výrazné, již z dálky poutající naši pozornost, vycházející ze silného barevného kontrastu. Výška směsi je 60-80 cm, odvíjí se od podmínek stanoviště.

 

Trikolóru tvoří celkem 18 druhů a odrůd letniček. Hlavními druhy zastoupenými ve směsi jsou: Papaver rhoeas, Eschscholtzia californica, Centaurea cyanus, Ammi majus, Salvia horminum, Zinnia elegans, Tagetes tenuifolia a další.

2. rok
Trvalková_směs_ve_2._roce_Stromovka.JPG
Trvalkova_směs_v_3._roce_Lednice.jpg
3. rok
Trvalková směs

Letošní novinkou je unikátní Trvalková směs s podílem letniček. Směs je složena z vytrvalých a jednoletých bylin vysoké estetické hodnoty. Jejich skladba je volena tak, aby zajišťovala bohaté kvetení již od prvního roku výsevu. Vyšší estetické hodnoty je dosaženo tím, že ve směsi nejsou zastoupeny jeteloviny ani traviny, čímž se liší od travobylinných směsí. Překvapením pro zákazníka může být její výrazná proměnlivost v prvních třech letech od výsevu způsobena zastoupením bylin s rozličnou životní strategií (letničky, dvouletky, trvalky).  Směs je určena pro suchá stanoviště. S výjimkou prvního roku nevyžaduje zálivku, pouze v extrémně dlouhém období sucha.

 

Trvalková směs je tvořená z 50 hmotnostních procent trvalkami a 50 % letničkami. Směs má výsevek 2 g letničkové směsi a 2 g trvalkové směsi. V prvním roce kvetou letničky a v jejich podrostu se vyvíjejí trvalky. Další léta jsou na záhoně trvalky. Směs na stanovišti vydrží i více než 10 let.

 

Směs má 25 komponentů, dominantními druhy jsou: Dianthus carthusianorum, Echium vulgare, Origanum vulgare, Centaurea jacea, Salvia nemorosa, Linum perenne, Lychnis coronaria, Silene vulgaris,  Veronica spicata,

Chrasanthemum parthenium, Thymus pulegioides, Chrysanthemum leucanthemum, Papaver orientale a další.

Novinka 2019
Pestra kytice.jpg
  • Wix Facebook page

Nejaktuálnější informace o letničkových směsích naleznete na:

www.facebook.com/letnickovesmesi 

Pestrá kytice

Směs letniček k přímému výsevu, která zajistí dostatek řezaných květů po celou dobu vegetační sezóny, některé druhy je možné sušit a použít jako „slaměnky“ k výzdobě interiérů. Kvete až do příchodu mrazů. Směs obsahuje atraktivní odrůdy určené speciálně pro řez květů.

 

Ve směsi naleznete slunečnici (Helianthus), len (Linum), šáter (Gypsophila elegans), měsíček (Calendula), chrpu (Centaurea), kosmos (Cosmos bipinnatus), astry (Callistephus), godécie (Godetia grandiflora), ostálky (Zinnia), mák (Papaver rhoeas), černuchu (Nigella damascena), ostrožku (Delphinium consolida), třepatku (Rudbeckia hirta). K sušení je možné použít rozkvetlé květenství ostrožky, tobolky lnu, tobolky černuchy, makovice máku, květenství šáteru a květenství třepatky.

 

Doporučený výsevek na m² je 1-2 g osiva. Doporučujeme květy pravidelně řezat, aby se vytvořilo místo pro druhy kvetoucí v závěru sezóny, především astry a třepatky.

Novinka 2020

Ke všem směsím jsme pro Vás připravili informační tabule o velikosti A4, které je možné snadno vytisknout a umístit k letničkovému záhonu.

Dokument lze stáhnout zde

bottom of page