top of page

Naše činnosti

Firma Černý-BioPro byla založena Ing. Josefem Černým a jeho dcerou Markétou. Pokračuje ve více než 160 leté semenářské, a potažmo i šlechtitelské, tradici rodiny Černý. I dnes je naším cílem nabídnout zákazníkům to nejlepší osivo. Na českém a slovenském trhu zastupujeme přední semenářskou firmu Benary. Ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně jsme pro vás připravili letničkové směsi, které jsou sestaveny přímo pro klima České republiky, tak aby byly aktraktivní po celou vegetační sezónu, od výsevu až do zámrazu. Dále se věnujeme také biotechnologiím, především obalování osiva (coating, peletizace a skarifikace) a zavádění nových metod do šlechtění.

Tagetes Super Hero Orange Flame.jpg

Distribuce osiv květin

Na českém a slovenském trhu distribuujeme kompletní sortiment květinových osiv firmy Benary.

 

Rozhodli jsme se nabízet kompletní sortiment této firmy z toho důvodu, aby měl každý zákazník možnost zvolit takovou odrůdu, která by zcela splňovala jeho představy, co se týče barvy květu, výšky, ranosti atd. Pro každou nabízenou odrůdu jsme vytvořili speciální pěstební návody.

 

Letničkové směsi

Letničkové směsi pro přímý výsev nabízí možnost, jak mít atraktivní letničkový záhon s minimálními náklady a námahou.

 

Ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně jsme pro vás připravili 10 letničkových směsí. Ty se skládají ze 13-18 druhů tak, aby byly zastoupeny letničky s rozdílnou dobou a délkou kvetení, s kontrastními tvary květů či květenství. Tak je zaručena proměnlivost a vysoká atraktivita směsí v průběhu celé vegetační sezóny. 

Biotechnologie a šlechtění

Biotechnologie představují budoucnost zemědělství a rostlinné výroby. 

 

Věnujeme se uchovávání rostlin in vitro, dlouhodobému skladování osiva a pylu a ozdravování rostlinných materiálů od virů. Díky biotechnologiím je možné také zfektivnit šlechtitelský proces tak, abychom byli schopni lépe a rychleji reagovat na současné trendy a požadavky zákazníků. Ve šlechtitelských programech u Petunia hybrida aplikujeme in vitro polyploidizaci a fúzi protoplastů. 

Úpravy osiva

Úpravy osiva usnadňují výsev. U drobných semen se volí tzv. peletizace, díky které semeno několikanásobně zvýší svoji velikost a snadněji se vysévá, a to i mechanizovaně.

 

Vedle peletizace se zaměřujeme i na coating, díky kterému je možné na semeno nalepit požadové látky, například mykorhizu.

bottom of page